ForkliftVinç

Vinç ve Forklift Operatörü Nasıl Olunur?

Bir yerden başka bir yere taşınması güç olan yükleri daha kolay ve daha güvenilir taşıma işlemi için kullanılan vinç ve forklift araçlarını kullanan kişilere operatör denilir. Genellikle havaalanlarında uçaklara yük yüklenirken forklift operatörlerini görmüşsünüzdür. İzmir Ankara gibi aktarma havaalanlarında yük transferi sırasında forkliftler çoklukla çalışmaktadır. İzmir Ankara uçak bileti aldığınız taktirde bu forkliftleri görme ihtimaliniz artmaktadır. Günümüzde özellikle yüksek binaların inşaat ya da taşınma işlemleri esnasında kullanımına başvurulan bu cihazları kullanan operatörlerin piyasada daha etkin rol oynaması ile merak konusu haline gelmiştir. Peki, vinç ve forklift operatörü nasıl olunur? Bu mesleği merak eden ve yapmak isteyen kişiler için daha detaylı inceleyelim.

Vinç Operatörü Nasıl Olunur?

Bir vinç operatörü olmak için sadece kurslardan eğitim almanız yeterli olmaz. Bunun yanında aynı zamanda bu işi yapabilecek kişilik ve psikolojik özelliklere de sahip olmalısınız. Vinç operatörlerinin çalışma şartlarına bakıldığında; günlerce, saatlerce kulede tek başına olmak ve yüklerin taşınması esnasında sadece göz ile kontak kurarak karar verme gibi oldukça ciddi sorumluluk ve itina gerektiği görülmektedir. Bu nedenle sorumluluklarının ağır olduğu söylenebilir. Bir operatörün almış olduğu kararın yanlış olması halinde istenmeyen ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Bundan dolayı operatörlerin dikkatleri ve bilinçleri sürekli açık olmalıdır. Vinç operatörü olmak için ilk şart, gerekli yaş ve sağlık koşullarını sağlamak, ardından vinç operatörlüğü eğitimi veren kurslardan gerekli eğitimi almaktır. Bu kurslar eksiksiz bir şekilde tamamlanmalıdır. Vinç operatörü ehliyeti için almak için;

  • Detaylı bir sağlık raporu
  • Psiko-teknik raporlar
  • Teorik ve uygulamalı tam bir kurs almak
  • Yapılacak sınavda, geçerli bir puan almak gerekmektedir.

Sınavı geçen adaylara vinç operatörü geçici ehliyet belgesi verilir. Daha sonra aday bu belge ile birlikte emniyet müdürlüğüne başvuru yaparak vinç operatörü ehliyetini alabilir.

Forklift Operatörü Nedir? Nasıl Olunur?

Forklift aracını kullanarak insanların kaldıramayacağı yükleri taşıyan araçları kullanan insanlara forklift operatörü denir. Forklift aracının bütün emniyet ve çalışma kontrollerini yaparak, yük kaldırma ve indirme işlemlerini yapan operatörler, forklift aracındaki her işten sorumludur. Forklift operatörü olmak isteyen kişilerin öncelikle ilköğretim mezunu olmak şartını sağlaması gerekmektedir.

Operatör olmak için 3 farklı seçeneğiniz bulunmaktadır. Bunlardan birincisi; Millî Eğitim Bakanlığının açtığı operatörlük kurslarından alınan dersler sonucu operatörlük belgesine sahip olmaktır. İkinci seçenek; Özel Sürücü Kurslarından G sınıfı ehliyeti alınarak Millî Eğitim Bakanlığı sınavına girilip başarılı olunması sonrasında onaylı belgeye sahip olmaktır. Üçüncü bir seçenek ise; bazı işletmeler kendi çalışma arkadaşlarını yetiştirmek için Millî Eğitim Bakanlığının sınav açmasını beklemeden Karayolları Bölge Müdürlükleri ya da Makine mühendisleri odalarından herhangi birine kurs açılması isteği ile başvuru yapabilir. Böylelikle Halk Eğitim Merkezleri ile birlikte işletmeler kendi operatörlerini de yetiştirebilmektedir. Burada açılan kurslar ortalama 60 saat sürmektedir. Kurs sonucu aday bir sınava tabi tutularak sınav sonucunda aldığı puan geçerli ise sertifika almaya hak kazanır. Operatör olmak için bunların dışında adaylardan bazı şartları taşıması da beklenir. Bunlar;

  • 18 yaşını doldurmak
  • Planlama ve organizasyon becerilerine sahip olmak
  • Etkin iletişim becerilerinin yanı sıra sorumluluk sahibi olmak
  • Forklift aracını kullanmak için herhangi bir engel ve sağlık sorunu olmaması
  • İş birliği yapabilme ve takım çalışmasına yatkın olma

Gibi özellikleri bulunduran adaylar Forklift operatörü olabilirler. Günümüzde mesleki olarak hem iyi bir kazanç sağlaması hem de farklı bir iş dalı olması ile birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Pek yerde iş imkânı bulan vinç ve forklift operatörleri yüksek kazanç sağladıkları gibi yüksek sorumluluğa da sahip meslek erbaplarıdır. Bu sebeple sorumluluk bilinci ve dikkati yüksek adayların bu alana yönelmesi oldukça önemli bir detaydır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir