Platform

Operatör Nedir? Ne İş Yapar? Operatör Nasıl Olunur?

Günümüzde sanayi, fabrika ve inşaat işleri git gide gide artmaktadır. Bu bağlamdan ötürü iş makineleri kullanacak kişilere diğer bir tabirle iş makinesi operatörlerine ihtiyaç artmaktadır. İhtiyaçların artması ile de operatörlük mesleğine yoğun bir şekilde ilgi vardır. Peki operatör kimdir ne iş yapar? Operatör nasıl olunur? Gelin yazımızda beraber inceleyelim.

Operatörler genellikle özel şirketlerde çalışabilen veya Karayolları Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışabilen kişilerdir. Operatörlerin çalışma alanları çoktur. Yol, köprü ve bina yapımı ülkemizde bitmeyen bir sektördür. Operatörler de bu alanlarda ağır iş makinelerini kullanabilir ve bunlardan sorumlu olabilirler. Büyük iş makinelerinin kullanımı yüksek dikkat gerektiren bir iştir. Operatörlük bu yüzden stresli ve büyük sorumluluklar gerektiren bir meslektir. İş makinesi kullanmak yetenek ve eğitim gerektiren bir konudur. Fabrika, inşaat yol ve köprü yapımında ağır iş makinelerinin doğru bir şekilde kullanılması gerekmektedir.

Operatörün iş makineleri ile ilgili görev ve sorumlulukları da vardır. Operatör olmak sadece iş makinesinin kullanılmasından sorumlu olunması demek değildir. Anlaşmalı olduğunuz şirketin politikalarına bağlı olarak ve prosedürlerine bağlı olarak iş makinelerinin ve ekipmanlarının doğru kullanılması ve gerektiği durumlarda bakımı da sizlerin sorumluluğundadır. Bu durum vinç operatörü, kepçe operatörü dahil olmak üzere tüm operatörleri kapsamaktadır.

Operatörlük mesleğini anlattık. Gelelim şimdi operatör nasıl olunur? Operatör olabilmek için neler yapmamız gerekmektedir? Bunlardan bahsedelim. Operatör olmak için bazı şartlar gereklidir. İlk olarak iş makinesi operatörü olabilmek için G sınıfı ehliyete sahip olmak gerekmektedir. Ehliyet kurslarına kaydolarak G sınıfı ehliyeti alabilirsiniz. Sürücü kursunun eğitimlerini aldıktan sonra MEB tarafından yapılan sınavı da geçerseniz ardından gerekli ödemeleri yaptıktan sonra G sınıfı ehliyete sahip olabilirsiniz. Bu kursu başarı ile bitiren sürücüler operatörlük belgesi alabilirler. Belgeyi aldıktan sonra kullanmak istediğiniz iş makinesinin eğitiminin alınması gereklidir. Operatörler zor şartlar ve fiziksel yeterlilik isteyen bir branş içerisinde olduğu için operatör olacak kişilerin fiziksel yeterlilik şartlarına da dikkat etmesi gerekmektedir. Operatör olacak kişilerin göz sağlıklarının iyi olması, renk körlüğü gibi göz kusurlarının olmaması gerekmektedir.

Operatör görevlerine değinmemiz gerektiğinde operatörler çalıştıkları yerlerdeki vinç, hafriyat kamyonu ve kepçe gibi iş makinelerini doğru bir şekilde kullanmalıdırlar. Sadece kullandıkları iş makineleri hakkında değil ortak çalışmalarda kullanılan diğer iş makineleri hakkında da bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. İş Sağlığı ve Güvenliği mevzuatı kapsamında iş makineleri kullanılırken çevrede ve operatörde tüm güvenlik önlemlerinin alınmış olması gerekmektedir. Firmada meydana gelebilecek kaza ve mal kaybına yönelik araçların doğru kullanılması da güvenlik önlemlerinin alınması kadar önemlidir. İş makinelerinin bakımlarının düzenli olarak yapılması, çalışmayan makineler ile işe başlanmaması büyük önem arz etmektedir. Operatörler konusunda merak edilen diğer bir husus ise ne kadar maaş aldıklarıdır. Operatörler özel şirketlerde çalıştıkları için maaşları da şirket şartlarına göre değişebilmektedir. Operatörler maaş olarak ortalama 5 bin TL civarında maaş almaktadır. Operatörlerin meslekteki deneyimlerine ve tecrübelerine göre de maaşları değişebilmektedir. İş imkanı geniş bir pazara sahiptir. Ülkemizde inşaat sektörü her sene gelişmektedir. Bu nedenden ötürü iş makine operatörü ihtiyacı her geçen gün artmaktadır. Özellikle karayollarının ve belediyelerin düzenlediği yol yapım işlemlerinde ve diğer alanlarda iş makinesi operatörlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu iş imkanı özel sektörde çalışanlar için geçerlidir. İş makinesi operatörleri devlette de çalışabilmektedir. Bunun için öncelikle Kamu Personeli Seçme Sınavı’na girmeli ve yeterli puan alabilmeleri gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir