Vinç

Mobil Vinç Fiyatları

Vinçler iş hayatını kolaylaştıran makinelerin en önemlilerinden birisidir. İnşaat sektörü başta olmak üzere taşımacılık ve nakliye gibi çoğu makinenin yetersiz kaldığı alanlarda vinçler kullanılmaktadır. Birçok çeşidi olan vinçlerin özellikleri de çeşitlerine göre değişmektedirler. Bu çeşitlerden en çok kullanılan ve her yere uyarlanabilen mobil vinç çeşididir. Bu vinç çeşidi kullanımı en rahat olan türlerdendir. Seyyar bir şekilde kullanım yapılacak alana rahatlıkla götürülebilir. Parçaları birbirinden ayrılabilir hareketli vinçlerdendir. Mobil vinçlerin de kendi aralarında farklı türleri bulunmaktadır. İş makinesi gibi olan çeşidin yanında ayakları tekerlekli olan tır şeklinde seçenekleri de mevcuttur. Birden çok seçeneği olan bu vinçlerde, seçeneklerinin gereği olarak birbirinden farklı ağırlık güçleri de bulunmaktadır. Her türün kendine ait kaldırabileceği bir yük miktarı vardır. Bu ölçütler vinç fiyatlarında değişikliler olmasına neden olmaktadır. Vinç fiyatlarındaki en önemli ölçüt, marka, ağırlık taşıma kapasitesi ve vincin kaç model olduğudur.

Mobil vinç üretim farklılıkları ve özellikleri bakımından da farklılıklar yaratmaktadır. Ton kaldırma kapasiteleri birbirinden farklıdır. Birbirine bağlanma şekillerine göre yükseklikleri de birbirinden farklılık göstermektedir. Bu farklı özelliklere sahip olmaları fiyatlarını da etkilemektedir. Tır ile bağlı olarak çalışan vinçlerin fiyatları da diğerlerine göre fazla olmaktadır. Ülkemizde ve dünyada çok kullanılan bir makine olması sebebiyle piyasası da canlı ve hareketli olan bir araçtır. Sıfır modellerinin yanında ikinci el piyasası da oldukça hareketlidir. İkinci el olanların içinde çoğu bütçeye uygun mobil vinçler bulmak mümkündür.

Mobil Vinçlerin Kullanım Alanları ve Fiyatları

Mobil vinçlerin seçeneklerinin çokluğu kullanım alanlarının da artmasına neden olmaktadır. En çok yük taşımacılığında kullanılsalar da işlevsel olmaları nedeniyle hemen hemen her sektörde kendilerine yer edinmişlerdir. Çoğu özel üretim olan bu vinçlerin fiyatlarına göre kullanım alanları da farklılık gösterebilmektedir. Mobil vinç kullanım alanları:

  • Inşaat sektörü
  • Makine endüstrisi
  • Evden eve taşımacılık
  • Koyteyner yük taşımacılığı
  • Fabrika üretimlerinin yüklenmesi
  • Ülkeler arası araç taşımacılığı olarak sıralanabilmektedir.

Vinç fiyatları taşıdıkları ağırlıkların yanında vinci üreten firmanın kalitesi doğrultusunda da farklılaşmaktadır. Otomotiv sektörü devlerinin ürettiği vinç yüksek bir fiyata sahip olmaktadır. Çünkü tanınır bir firma hem kalitesini ispatlamıştır hem de kullanılacak parçalara kolay ulaşma imkanı sağlamaktadır. Her yerde merkezi bulunmayan ve bilinmeyen bir firma güven sağlamayacağı için daha düşük fiyatlandırma yapmaktadır.

Özel olarak üretilen mobil vinçlerin görünüş ve şekilleri de birbirinden farklıdır. Vinç fiyatlandırmada görünüş de bir ölçüttür. Farklı renkler çok büyük olmasa da arada fiyat farklarının olmasına neden olmaktadır. Hidrolik sistemleri olan vinçler kasa ve vinç olmak üzere ikili sisteme bağlı olarak çalışmaktadırlar. Diğer vinç çeşitlerinden farklı olarak dar alanlarda rahatlıkla kullanılabilen bir türdür. Yumuşak bir zeminde çalışması mümkün değildir. Periyodik bakımları vardır ve bu bakımlar aksatılmamalıdır.

Mobil vinç özelliği itibarıyla istenen her yere rahatlıkla taşınarak kullanıma hazır hale getirilebilir. Kolaylıkla taşındığı için ulaşımın daha hızlı ve kısa sürmesini sağlayarak düşük bir maliyet ile işin bitmesini mümkün kılar. Kullanımı kolay olan bir vinç türüdür. Kullanımının yanında güvenlik önlemleri de kolay alınabilecek şekildedir.

Mobil Vinç Alımı ve Kiralamasında Dikkat Edilecekler

Vinç kiralanacak firmanın tecrübe sahibi olması gerekmektedir. Birbirine bağlanan bir yapısı olan mobil vinç deneyimli bir ekip tarafından kullanılmadığı takdirde devrilebilir ve büyük tehlikelere yol açabilmektedir. Vinç satın almanın bazı riskleri bulunmaktadır. Çok uzun süreler kullanılmadan bekletilecek bir vinç eskiyecek ve fiyatı düşecektir. Bu sebeplerden dolayı yüksek olmayan kiralamalar önerilmektedir. Şirket sahibi olmayan ve sürekli olarak vinç kullanmayacak olanlar için uygun fiyatlı kiralık vinçler bulunmaktadır.  Alınacak ürünün kalitesi ve bu kaliteyle uyumlu bir fiyata sahip olup olmadığı kontrol edilmelidir. Kiralanacak olan vincin diğer rakip firmalardaki vinç fiyatlarıyla olan farkları incelenmeli ve buna göre bir tercih yapılmalıdır. İnternetten yapılacak detaylı bir araştırma ile bu konuda bilgi sahibi olunabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir