Platform

İş Makinelerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Mevzuatları

Günümüzde artık sanayinin gelişmesi ile her alanda iş makineleri artmakta ve kullanılmaktadır. İş yerlerinde, fabrikalarda, inşaatlarda ve daha bir çok alanda iş makineleri kullanırken iş sağlığı ve güvenliği açısından önlemler alınması gerekmektedir. İş makineleri kazaları sonucu her yıl ülkemizde onlarca çalışan hayatını kaybetmekte veya yaralanmaktadır. Bu tür olumsuz olayların ve kazaların önüne geçebilmek için bu alanlarda önlemler almalı iş sağlığı ve güvenliği mevzuatına uygun önlemler almak gerekmektedir.

Öncelikle iş makinesi kullanan operatörün gerekli ehliyet ve belgelerine sahip olup olmadığı öğrenilmelidir. İş makinesi kullanan kişilerin sahip olması gereken ehliyet sınıfı G sınıfı ehliyettir. Operatör belgesi olmayan kişiler iş makinesi kullanamazlar. MEB tarafından gerekli sınavlardan geçerek ve gerekli eğitimleri başarı ile tamamlayan kişiler operatör olarak belirtilen yerlerde görev alabilirler.

İş makinesi operatörü olmak için doğru yerde doğru eğitimler almak çok önemlidir. Makine Mühendisleri Odası’nın verdiği eğitimlerde başarılı olan kişiler operatör sertifikasına sahip olabilir. Alınan bu belgeler ile daha sonra uygulamalı sınava girmeli ve o sınavdan da başarılı olmaları gerekmektedir.

Atölyelerde ve Fabrikalarda Alınması Gereken İş Sağlığı Ve Güvenliği Önlemleri

Havaya alınan araçların altına girilmemelidir. Sadece kriko ile kaldırılmış araçların altına girilebilir veya kaldırma işleminde takoz kullanılmalıdır.

İş makinelerinin bakımında eğer aracın ön tekeri havada ise arka tarafına kaldıraç konulmadan girilmemeli aynı şekilde arka tekeri havada ise ön tekere takoz konulmadan altına girilmemelidir.

İş makinesinin bakımı ve tamirinde ilk olarak aracın akü kutupları  ve şarj kablosu çözülmelidir. Bu işlemler yapılmadan bakıma veya tamire başlanmamalıdır.

İş makinesi çalışıyor ise veya motor yeni durdurulmuş ve sıcak ise motor, egzoz üzerinde çalışmalar yapılmamalıdır. Radyatör kapağı kesinlikle açılmamalıdır.

Atölyenizde olası durumlar için göz duşu bulunmalıdır. Fren hidroliğinin göze kaçmaması için bu durumlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Göze temas olduğu taktirde ise göz bol su ile yıkanmalı ve müdahale için sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

İş makinesinin bulunduğu bölümde havalandırma yok ise bu bölümde egzoz kontörlü yapılmamalıdır. Emici havalandırma sistemi var ise yapılabilmektedir.

İş makinesi bakımı ve tamiri sırasında kullanılan sıvılar yanıcı sıvılardır. Benzin, tiner, mazot gibi sıvıların korunması özel olarak yapılmalıdır. Çalışan ekibe konunun ciddiyeti ile ilgili bilgilendirme yapılmalıdır. Aynı şekilde benzin, mazot, dizel, gazyağı gibi petrol ürünleri açık alanlarda önlem alınmadan bırakılmamalıdır. Fabrika veya atölyelerde çıkan yangınların ana kaynağı genellikle yanıcı maddelerin alevlenmesidir.

Yakıt deposu bakımı veya tamiri depo tamamen sökülmeden yapılmamalıdır.

Atölyeden mazot veya benzin alma işlemlerinde kesinlikle araç durdurulmalıdır. Araç stop ettirilmeden depoya yakıt alınmamalıdır.

Motor çalışırken havalandırma, vantilatör gibi elektrik aksamı ile çalışan kısımların bakımı ve tamiri yapılmamalıdır. Motoru durdurmak şarttır.

Çalışma ortamında yerlere kaygan, ıslak veya yanıcı madde dökülmemelidir. Yanlışlıkla döküldüğü durumlarda ise hemen temizlenmelidir.

İş Sağlığı Mevzuatında en az önemsenen ancak bir o kadar da önemli kural ise gürültü ve zararlarından ötürü ortam ses emici malzemeler yardımı ile kaplanmalı gerekli çalışanlar için ses engelleyici kulaklıklar temin edinmelidir.

İş Makinesi Operatörünün Alması Gereken İş Sağlığı Ve Güvenliği Önlemleri

Operatör iş makinesini çalıştırmadan önce koruyucularını kullanmalıdır.

Çevredeki çalışanlar için de kask ve demir başlıklı ayakkabılar kullanılmalıdır.

İş makinesi çevresi kontrol edilmeli ve tehlikeli bir durum olduğu taktirde çalıştırılmamalı teknik destek beklenmelidir.

Çalışma yerindeki uyarı ikaz cihazlarının çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir.

İş makinelerinde sadece operatör bulunmalı yanında başka bir kişi bulunmamalıdır.

Operatörler iş makinelerini çalışır halde (yürür halde) asla terk etmeyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir