Vinç

Hidrolik Vinçler Ne İşe Yarar?

Hidrolik vinçler en çok kullanılan vinç türüdür. Bu türdeki vinçlerin çoğunlukla çelikten yapılmış ve iç içe giren imal kolları bulunmaktadır. İmal kolları hidrojen basıncı ile birbirinin içine geçmektedir. Bundan dolayı da hidrolik vinçlerin temel ağırlıkları hidrolik sistem üzerine yüklenmektedir. Hidrolik vinçlerin en büyük özellikleri herhangi bir kuruluma ihtiyaç duymamalarıdır. Bu vinçlerin genelde araçlar üzerinde küçük operatör kabinleri olmaktadır. Ve bu kabinden ağırlıklar kaldırılmaktadır. Bu vinçlerin iç içe geçen imal kollarının en uzun noktasında bulunan ağırlık miktarı hidrolik vincin azami yükünü belirlemektedir. Hidrolik vinçler birçok alanda kullanılabilmektedir.

Hidrolik Vinçler Nerelerde Kullanılır ve Ne İşe Yararlar?

Hidrolik Vinçler günümüzde birçok yerde kullanılmaktadır. Kullanım alanları ve ne işe yaradıkları şu şekilde özetlenebilir;

 • Limanlarda gemilerden yük almak için kullanılmaktadır.
 • Hidrolik vinçler kule vince gerek duyulmayan küçük ve az katlı inşaatlarda kullanılmaktadır.
 • Mobil vinç ihtiyacı duyulan farklı alanlardaki elektrik kablolarını tamir etmek için kullanılmaktadır.
 • Askeriye alanında ağır mühimmatların taşınması, kaldırılması ya da uçaklara yüklenmesinde kullanılmaktadır.
 • Hidrolik vinçler büyük ya da küçük araçların trafik kazası gibi durumlarda kaldırılması için kullanılmaktadır.
 • Balıkçı teknelerinde bir yardımcı ekipman olarak hidrolik vinç kullanılmaktadır.
 • Fabrikalarda yarı mobil şekilde yüklerin kaldırılması için de hidrolik vinçler kullanılmaktadır.
 • Araç tamirhanelerinde küçük boyutlardaki hidrolik vinçler kullanılabilmektedir.
 • Havalimanlarında uçaklara yük çıkarmak ve indirmek için hidrolik vinçler kullanılmaktadır.
 • Köprü veya yol yapım çalışmalarında kaldırma ekipmanı görevi ile Hidrolik Vinçler kullanılmaktadır.

Hidrolik Vinçlerin Avantajları

Birçok alanda hidrolik vinç kullanılmakla beraber kullanan kişiler içinde birçok avantajı bulunmaktadır. Örneğin hidrolik vinçlerin birçok boyutu bulunmaktadır. Bu nedenle büyük işler için büyük hidrolik vinçler kullanabilecek iken küçük boyuttaki işler için ise daha küçük hidrolik vinçler kullanılmaktadır. Aynı zamanda hidrolik vinçler çok güçlü yapıya sahiptirler. Tırlar üzerinde yaklaşık 60 ton kadar kapasiteye sahip hidrolik vinçler de bulunmaktadır. Güçlü olmalarının yanı sıra hızlıdırlar. Vinç ile iş bittikten sonra kapatılarak başka bir yere gönderilebilmektedir. Mobilitelerinden dolayı çok hızlı bir şekilde hareket etmektedirler. Bir kaza durumunda en kısa sürede yol açmak için vinç gönderilebilir. Son olarak sağladığı avantaj ise düşük çalışma maliyetleridir. Ağır ve büyük yükleri kaldırmak için tercih edilebilecek en mantıklı ve ekonomik seçenek Hidrolik Vinçler olmaktadır.        

Hidrolik Vinç Türleri

3 farklı Hidrolik vinç türü bulunmaktadır ve bunlar şu şekildedir;

 • Katlanır bomlu vinç: Bu türdeki hidrolik vinçler 25 tona kadar yük taşıyabilmektedirler. Aynı zamanda araç üzerlerine de monte edilebilmektedirler.
 • Teleskopik Hidrolik vinç: 100 tona kadar yük taşıyabilen vinç türüdür.
 • Sepetli Platform Hidrolik Vinç: 1 tona kadar yük kaldırabilen vinç türüne denmektedir. Dış cephe izolasyonlarında ve mantolama yapmak için kullanılmaktadır.

Hidrolik Vinçlerin Kullanımı Nasıl Olmaktadır?

Hidrolik vinçlerin kullanımı bir operatör tarafından yapılmaktadır. Vinçler tasarlanırken operatör ile kullanılacak özelliklerde tasarımları yapılmıştır. Bir hidrolik vinç operatörü genelde hiçbir direktif almadan ve görmeden çalışmaktadır. Fakat bazı durumlarda başka bir yardımcı operatörden yardım alınabilmektedir. Örneğin kolun fazla uzun açıldığı ya da önünde bir engel olduğu durumlarda başka bir yardımcı operatörden yardım alınmaktadır. Hidrolik vinçlerin diğer vinçlere göre kullanımı daha basit olmaktadır. Basit kullanımından dolayı Hidrolik vinç kullanımını öğrenmek için çok kısa bir süre yeterli olmaktadır. Diğer bir önemli nokta ise Hidrolik Vinçler ile çalışırken diğer vinç türlerine göre kullanım ve iş kazası riskinin daha düşük olmasıdır. Bu özellikte Hidrolik vinçlerin diğer vinç türlerinde daha avantajlı olmasını sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir