Forklift

Forklift Ehliyeti Nedir Kaç Günde Alınır?

Forklift ehliyeti kaç günde alınır? Forklift ehliyeti forklift kullanan kişilerin almak zorunda olduğu resmi bir belgedir. Forklift ile yükleme, kaldırma ve istifleme işlemleri yapılır. Karayolunda trafikte çalışan makineler için forklift ehliyeti oldukça önemlidir. Forklift’i kullanan kişi karayolunda eğer trafiğe çıkmayacaksa operatörlük belgesi alınabilir.

Forklift ehliyeti alma süresi forklift eğitimlerini de kapsamaktadır. Dolayısıyla forklift ehliyeti almak için kayıt evraklarının hazırlanması, eğitim ve kurs birimine kayıt olunması, gerekli eğitimlerin alınması, yapılacak olan sınavlardan başarılı bir şekilde geçilmesi ve daha sonra gerekli harcın yatırılması gerekir. Bu yüzden forklift ehliyeti almak için tüm bu işlemleri dikkate aldığımız zaman yaklaşık olarak 50 gün gibi bir süre karşımıza çıkmaktadır. Fakat her iş makinesi kursunun eğitim ve işleyiş süresi farklılık gösterebilir. Bu yüzden forklift ehliyeti alma süresi hem iş makinesi kurslarına hem de il ve ilçelere göre değişiklik göstermektedir.

Forklift ehliyeti almak için öncelikle forklift kullanımına yönelik iş makinesi kursuna kayıt olmak gerekir. Kurs biriminin talep ettiği evrakları hazırlamak ve kayıt olmakla birlikte eğitimlere katılabilirsiniz. Kursta verilen eğitimler teorik ve uygulamalı eğitimleridir. Eğitim sonucunda yapılan sınavdan başarılı olmanız gerekir.

Forklift Ehliyeti

Forklift ehliyeti alınmadan forkliftle kaldırma, yükleme ve istifleme yapmak için çalışan forkliftin kullanılması yasaktır. Bununla birlikte forkliftler ağırlığına, kullanım yerlerine ve yakıta göre sınıflandırılmaktadır. Forklift tipindeki iş makinelerini kaldırma, yükleme ve istifleme işlemlerini yapan kişiye forklift operatörü denir. Forklift operatörlerinin forklift işlemlerini iş güvenliği çerçevesinde yapması gerekir.

Forklift operatörleri makineyi ekonomik, hızlı, pratik bir şekilde kullanabilmeli, günlük bakımını ve onarımını yapabillmelidir. Forklift ehliyeti nedir?  Forklift ehliyeti resmî kurumlardan alınan ve forklifti kullanım yetkisi veren bir belgedir.

Forklift Ehliyeti Nasıl Alınır?

Forklift ehliyeti nasıl alınır? Forklift ehliyeti almak için öncelikle milli eğitim bakanlığının açmış olduğu forklift ehliyet verme kursuna müracaat etmek gerekmektedir. Müracaat işlemlerini yapmadan önce forklift ehliyeti alınması için bazı evraklar hazırlanmalıdır. Forklift ehliyeti için hazırlanması gereken evraklar şunlardır:

  • Sabıka kaydı
  • T.C. kimlik fotokopisi
  • Öğrenim belgesi
  • Vesikalık fotoğraf
  • Sağlık raporu

Evraklar hazırlandıktan sonra milli eğitim bakanlığı onaylı uzman operatörlük kursuna kayıt olmanız gerekir. Kayıt yaptıktan sonra forklift ehliyeti için hem teorik hem de uygulamalı eğitimlere katılmalısınız. Eğitime katıldıktan sonra sınav yapılmaktadır. Sınavlar hem teorik hem de pratik uygulamalar şeklinde olmaktadır. Teorik sınavda sorulan sorular, iş öncesi hazırlık, iş organizasyonu, motor, elektrik kaldırma ve yükleme gibi konuları kapsar. Teorik sınav 40 sorudan oluşan bir sınavdır. Teorik sınava girerek sınavdan en az 70 puan almanız gerekir. Bununla birlikte pratik sınav da yapılmaktadır.

Forklift ehliyeti alabilmek için 2 ton kapasiteli, içten yanmalı motora sahip bir forklift ile 4 adet tuvali 2 metre yükseklikteki platforma koymanız gerekir. 3 metre aradığında 5 koninin etrafında bazı işlemleri doğru ve hatasız bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Tüm bu işlemleri iş güvenlik kuralları çerçevesinde yapmanız ve uygulamalı sınavdan başarılı olmanız gerekir. Hem teorik hem pratik sınavları geçtikten sonra yaklaşık olarak bir hafta on gün içerisinde Milli eğitim müdürlüğü tarafından onaylı “kaldırma, yükleme, istifleme operatörlük belgesi” almaya hak kazanırsınız. Bu belgeyi aldıktan sonra operatörlük belgesi ile birlikte hazırlayacağınız diğer evraklar ile emniyet genel müdürlüğüne e- randevu sistemi üzerinden başvuru yaparak randevu almanız gerekir. Daha sonra G sınıfı ehliyet harcını yatırarak ehliyete sahip olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir