Vinç

Elektrikli Vinçler Nerede Kullanılır

Bilindiği üzer vinçler ağır yük kaldırma işlevi gören ağır iş makineleri grubunda yer almaktadır. Taşınacak ağır eşyalarda, inşaat alanlarında ve daha birçok yerde vinçlerin yüksek kaldırma gücünden fayda sağlanmaktadır. Her gün bir yenisi inşa edilen devasa büyüklükteki binalara birçok ağır malzeme taşınması gerekmektedir. Bu yüksek ve büyük binalara taşınacak olan ağır yükler vinçler yardımıyla ulaştırılmaktadır.

Vinçler ağır iş yaptıkları için harcadıkları enerji de bir hayli fazladır. Çalışma anında doğaya yüksek miktarda karbon salınımı yaparak ekolojik dengeyi tehlikeye atacak bir durum yaratmaktadır. Doğaya zarar veren bu ağır iş makinelerinin alternatifleri düşünülerek çevre dostu makineler üretilmeye başlanmıştır. Bu yeni üretilen ağır iş araçları elektrikli olup çevre dostu özelliğiyle bilinmektedir. Normal karbon salınımı yapan vinçlerin aksine, elektrikli vinçler tükettikleri enerji bakımından doğaya bir zarar vermemektedir.

Elektrikli Vinç Kullanım Alanları

Üretimi yapıldığı zaman normal vinçlerin aksine elektrikli vinçlerin iyi bir performans göstermesi beklenmemekteydi. Bazı firmalar üretilen bu elektrikli vinçlerin ağırlık kaldırma kapasitesinin eksik ve sınırlı olacağını savunmaktaydı. Ancak kullanıma girdikten sonra beklenenin çok üzerinde bir performans gösteren elektrikli vinç kısa sürede firmaların dikkatini çekmiş ve kullanım alanlarına girmiştir.

Ülkemizde son yıllarda büyük bir gelişme gösteren inşaat sektörü beraberinde birçok yeni üretim makineye ihtiyacı da getirmiştir. Firmalar uzun saatler boyunca durmadan kullanılan makinelerin enerji bakımından hesaplı bir özelliğe sahip olmalarını beklemektedir. Bu beklenti sonucunda birçok inşaat firması hız bakımından da beklentileri karşılayan bu makineler ile yol almaya başlamıştır. Kolay bir kullanıma sahip olmalarının yanında hesaplı olmaları da kullanılmalarında büyük etken olmuştur. Günümüzde hemen hemen bütün inşaat firmalarında elektrikli vinçler ile karşılaşmak mümkündür. İnşaat sektörünün yanında makine sektöründe de yoğun olarak kullanılan ağır bir iş makinesidir. Ağır yüklerin olduğu makine endüstrisi için kullanılmaktadır.

Ülkemizde enerji üretim santrallerinde sıkça rastlanılan bu makineler, santralde elektrik üretimi olduğu için rahat bir kullanım sağlamaktadır. Bunun yanında ülkeler arası ihracat ve ithalat yapan büyük yük gemilerinin yüklenmesinde de önemli bir rol oynamaktadır. Uzun yolculuk yapacak gemilerde benzin aktarımı sıkıntı yaratabileceği için elektrikli vinçler tercih edilmektedir.

Elektrikli Vinçlerde Güvenlik Önlemleri

Her makinede olduğu gibi vinçlerde de bakım ve kontroller hayati önem taşımaktadır. Vinçlerin düzgün çalışıp iyi verim sağlaması için sürekli kontrolleri yapılmalıdır. Normal bir vincin bakımını makine mühendisi yapabilecekken, elektrikli vinçlerde bu durum farklıdır. Elektrikle çalıştığı için hem makine mühendisi hem de elektrik mühendisi tarafından kontrolleri yapılmalıdır. Elektrikli vincin sorunsuz hizmet vermesi için vinci kullanan kişi tarafından sürekli akü ve pil kontrolü yapılmalıdır. Yapılacak bu kontroller sayesinde vinç hızından ve gücünden kayıp vermeyecek ve işlevini tam olarak yerine getirebilecektir. Vinç aküsü günde en az bir kez kontrol edilmelidir. Bunun yanında rutin kontroller haftada bir kez yapılarak makinenin işlevini eksiksiz yerine getirmesi sağlanmalıdır.

Elektrikli vinçler kullanımları bakımından diğer vinçlere göre büyük bir fark oluşturmamakla beraber ufak farklara sahip olmaktadır. Bu bakımdan elektrikli vinç kullanacak olan bir kişinin gerekli eğitimlere ve kurslara giderek kullanım şartlarını öğrenmesi gerekmektedir. Elektrikli vinç çeşitleri kullanım alanlarına göre değişiklik gösterebilmektedirler. Büyük ve ağır işler için büyük vinçler mevcut iken küçük çaplı işlerde kullanılan daha ufak elektrikli vinç çeşitleri de bulunmaktadır. Yolda kalan bir aracı almak için ağırlık kapasitesi daha az olan bir vinç kullanılabilecekken büyük yükler için ise 10 ton ağırlığı 30 metreye kadar kaldırabilecek elektrikli vinçler de bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir